Nasz biały apartament z tarasem na dachu i widokiem na miasto Pag

Wrzesień 27, 2018

Kiedy ktoś Ci będzie wmawiał, że cudownie jest na Lazurowym Wybrzeżu, a jeszcze ładniej na Costa Brava lub Balearach, wzrusz pogardliwie ramionami i skieruj go do Dalmacji. Te słowa ślę do Ciebie z najpiękniejszego środziemnomorskiego wybrzeża, jakie widziałem, wybrzeża nie skażonego betonowymi cielskami wielkich hoteli, naturalnego w swym boskim, południowym majestacie.
Robert Makłowicz do Piotra Bikonta, „Wprost” 33/2003.

Nasze podróżnicze serca zostały w Dalmacji już wiele lat temu. I choć aktualnie wyodrębnić w nich można również część włoską i grecką – Chorwacja zawsze będzie dla nas miejscem absolutnie wyjątkowym.

Szczególnie ukochaliśmy dalmatyńskie wyspy. Tym razem jako cel podróży obraliśmy wyspę Pag. Wyspę soli, sera i koronek. Wyspę określaną mianem księżycowej.

Subiektywny przewodnik po wyspie pojawi się w kolejnym wpisie na blogu. Ten wpis będzie dotyczył samego miasta Pag oraz naszego apartamentu.

untitled-8224

MIASTO PAG

CZY WARTO WYBRAĆ JE JAKO BAZĘ NOCLEGOWĄ

Pag to największe miasto wyspy, położone nad Zatoką Pašką. Moim zdaniem stanowi świetną bazę wypadową do eksplorowania całej wyspy. Stare miasto stanowi splot wąskich uliczek, przy których stoją gotyckie, renesansowe oraz barokowe domy (nie są to jednak uliczki i domy tak klimatyczne i urokliwe, jakie znamy z innych chorwackich wysp). Wszystkie uliczki prowadzą do głównego placu miasta Trgu Kralja Petra Krešimira IV – gdzie znajduje się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dwór książęcy oraz pałac biskupi. Kiedy znalazłam mieszkanie przy samym placu, z mini tarasem na dachu, widokiem na kościół i ów plac – nie miałam wątpliwości, że nocleg w tym mieście będzie dobrym wyborem. Wybór miasta Pag jako bazy noclegowej daje też możliwość korzystania z wieczornych i nocnych uroków miasta – spacery (miasto jest ładnie oświetlone), wypicia lampki wina na placu przy muzyce na żywo oraz oznacza super łatwy dostęp do piekarni (jest ich kilka, nasza ulubiona zlokalizowana jest właśnie przy samym placu) czy innych sklepów (dobrze zaopatrzone: Konzum, Lorenco – markety). Plaża miejska (Prosika) jest również bardzo przyjemna (nie korzystaliśmy jednak, gdyż preferujemy odkrywanie zatoczek i rajskich plaż). 

img_8752 img_8757 img_8713 img_7800-2

img_7152-2

img_8708

DOG FRIENDLY

CZY MIASTO JEST DOBRYM WYBOREM NA PODRÓŻ Z PSEM

Podróżujemy z piątką psiaków (większość z Was o tym wie, ale dla Osób, które nas nie znają – mamy pięć yorkshire terrierów, które podróżują z nami po całej Europie – dlatego aspekt: ‘dog friendly’ jest dla nas priorytetem). Chorwaci są miło nastawieni do psiaków – do większości miejsc – konoby, kawiarnie – można wchodzić z psem (podobnie sprawa ma się z plażami, ale o tym w poście poświęconym całej wyspie) – często stoją też miski z wodą dla psiaków. Miasto Pag było dla nas super komfortowe jeśli chodzi o spacery z psami – dużo pustych uliczek, sporo przestrzeni i fajne tereny spacerowe przy marinie. 

img_7756 img_7768-2 img_7772-2 img_7199 img_7804 img_7733-2 img_7735-2 img_7170 img_6824

CO ZOBACZYĆ W MIEŚCIE PAG

NIE SAMĄ SOLĄ, SEREM I KORONKAMI MIASTO ŻYJE, ALE… 

Od soli faktycznie zacznijmy (bowiem to właśnie owa sól przynosiła Pagowi bogactwo – nazywana była białym złotem – do dziś produkcja soli na Pagu stanowi 2/3 produkcji soli w całej Chorwacji (!) – będąc w Chorwacji zawsze kupujemy sól morską z Solany Pag – ot w markecie – ok. 5 kn – i wracamy z kilkoma kilogramami do Polski, obdarowując rodzinę i przyjaciół).

MAGAZYNY SOLNE 

Mają status zabytku (jedyny tego rodzaju na świecie) – w jednych z magazynów mieści się Muzeum Soli. Wjeżdżając do miasta, zobaczycie też duże zbiorniki – solanki – dawniej dzięki stałymi wiatrom (z których wyspa słynie) w basenach następowało odparowywanie wody – a na dnie gromadziła się sól – dzisiaj owe baseny są już tylko pamiątką.

KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP

Najcenniejszy zabytek architektury sakralnej w Pagu (XV w.). Zbudowali ją mistrzowie z Szybenika i Zadaru – m.in. Juraj Dalmatinac (jeden z największych chorwackich budowniczych). Kościół jest piękny, otwarty cały dzień – można więc go zwiedzać w dowolnym momencie. Obok Kościoła jest dzwonnica, która dzwoni na mszę, obwieszcza śmierć i inne ważne wydarzenia (podczas naszego pobytu trafiliśmy na chorwacki ślub – co to było za przeżycie! Jedna wielka feta – dzwony biły kilka minut, fajerwerki, race, pochód z chorwacką flagą, orkiestra, tańce i śpiew – przed ślubem i po – pod samym kościołem na placu).

img_6791 img_8189 img_8188 img_8192 img_8195 img_8199

KLASZTOR ŚW. MAŁGORZATY (KLASZTOR BENEDYKTYNEK)

W skarbcu znajduje się cudowna figura Matki Boskiej oraz krucyfiks z kościoła Sv. Ante Opata. Benedyktynki słyną z wypiekania baškotini – specjalny przysmak podawany do kawy, który można kupić tylko w klasztorze. Nam się nie udało – ale dajcie znać, czy ktoś z Was próbował.

img_7806-2

WIEŻA SKRIVANAT

Jedyna z 9 wież obronnych Pagu (XV w.), które się zachowały – latem odbywają się tu wydarzenia kulturalne.

KOŚCIÓŁ ŚW. JERZEGO

img_9157

PAŁAC KSIĄŻĘCY

Zbudowany w XV w. – podobnie jak Kościół i inne budynki przy placu zbudowany przez budowniczych ze szkoły Juraja Dalmatinca. Nasza Gospodyni twierdziła, że dom, w którym mieszkamy to również jego dzieło. Na początku XV w. Pag został sprzedany Wenecji – przez kilka stuleci do niej należał – sam plan miasta powstał właśnie w Wenecji, a w jego realizacji brał udział Juraj Dalmatinac (autor m.in. portalu w weneckim Pałacu Dożów oraz znaczącej części Katedry Św. Jakuba w Szybeniku.

untitled-7834

BASZTA KAMERLENGO

Tak naprawdę nie istnieje w pierwotnej formie – obecnie mieści się tu administracja miejska.

MOST KATINA

Zbudowany w 2010 roku (replika starego mostu weneckiego).

untitled-7862

PUNKT WIDOKOWY GRADAC

Najpiękniejsze widoki na miasto Pag – i nie tylko. O każdej porze dnia.

untitled-8224

5 RZECZY ZA KTÓRE POLUBISZ MIASTO PAG

Paška čipka

Koronka z Pagu została wpisana na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo kulturowe. Na Pagu kultywuje się tradycyję koronek igłowych. Są absolutnie zachwycające – delikatne lecz zarazem bardzo mocne. W uliczkach Pagu spotkacie koronczarki – najczęściej starsze panie, które w drzwiach własnych domów sprzedają swe prace. Ja zakupiłam kolczyki oraz trzy bransoletki – jednak nie wykonane techniką igłową, a na szydełku (?). Rozmowa ze straszą Panią, od której kupowałam bransoletki – widok jej mieszkania (niczym kapliczka – Chorwaci są bardzo religijni) – był dla mnie najbardziej wzruszającym momentem podczas tej podróży.

img_7588-2 img_6823 img_6822 img_7614 img_7598 img_7608

Vidikovac Gradac

Pyszne wino i sery

Paškie sery są wyjątkowe z uwagi na swe walory smakowe. Na wyspie hodowana jest specjalna odmiana owiec, a sery swój niezwykły smak zawdzięczają diecie owiec obfitującej w dzikie zioła (szałwię, tymianek, rozmaryn – mające też niesamowity smak od soli morskiej, którą niesie wiatr bora). Paškie sery to: Žigljen (twardy ser z mieszanego mleka krowiego, owczego i koziego), Kolan (z mleka krowiego), Kozlar (kozi), Figurica (mleko owcze i krowie) oraz paška skuta (podobna do ricotty). Polecam kupować od lokalnych – mi najbardziej smakowały te z mlekiem owczym.

Klimatyczne uliczki

img_9158 img_7547-2 img_7803-2 img_7811-2 img_7821-2

Zachody słońca z pizzą w tle

img_8695 img_8700 img_7508-2 img_7505

img_7776-2 img_7779-2 img_7787-2

GDZIE ZJEŚĆ

NIE ZNAJDZIECIE TU MIEJSCÓWEK #INSTAFRIENDLY

KONOBA BODULO

Typowo chorwackie dania. Jadłam tam przepyszne czarne risotto z mątwą, grillowane warzywa, zupę rybną, a Marcin całkiem niezłą jagnięcinę. Miejsce może nie jest instaperfect – ale jedzenie uczciwe.

img_6785

TRAPULA WINE & CHEESE BAR

Kultowa miejscówka na Pagu – niemniej porcje mogłyby być większe (w stosunku do cen). Duży wybór win (dobra karta). Śniadań raczej tam nie polecamy (zwykła bagietka z jednym dodatkiem).

img_9159 img_6812 img_6820 img_6815 img_6818

img_7583-2

PIZZERIA PRZY VELA ULICA

Można też kupować pojedyncze slice. Tylko ‘to go’.

img_8701

LODZIARNIA JADRAN 

Kugle zacnej wielkości, smak na pewno nie tak zachwycający, jak lody we Włoszech – ale to i tak najlepsze lody na Pagu.

PEKARNICA PAG (przy głównym placu)

Ogromny wybór pieczywa ( w tym pizze na kawałki) – cały dzień dopiekane.

img_9167

GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ

Jesteśmy zwolennikami i wielkimi fanami airbnb – dlatego też i tym razem znalazłam fajny nocleg właśnie tam (pet friendly).

img_9179

img_9174

img_9170 img_8719 img_8734

Apartament zlokalizowany jest na samej górze budynku przy placu głównym miasta. Jest jasny, przestrzenny, minimalistyczny – tak, jak lubimy. Jego ogromnym atutem jest położenie i piękny widok z okien (na plac, kościół) oraz uroczy mini taras na dachu. Na dole budynku znajduje się wspomniany wcześniej Bar Trapula (jego właścicielem jest syn naszej Gospodyni).

Dla nas atutem był fakt, że wieczorami siedząc w domu i na tarasie słuchaliśmy muzyki dobiegającej z barów przy placu, w tym muzyki na żywo (saksofon) – jednak co dla jednych jest plusem – dla innych może być minusem – na placu było głośno praktycznie do godziny 1 w nocy. Jeżeli ktoś ma problemy z zasypianiem, lubi ciszę – na pewno nie jest to lokalizacja dla niego.

img_9246 img_9258 img_8747 img_8748 img_7386 img_7387-2 img_6788 img_6787 img_6780

img_7494 img_7496

Apartament nie jest też odpowiedni dla małych dzieci – schody – zarówno na taras, jak i te prowadzące do apartamentu (strome, metalowe) – sami obawialiśmy się o psiaki…

Samo mieszkanie to typ open space – sypialna, biuro, jadalnia, kuchnia – all in one. Kuchnia super wyposażona. Do tego dużo miejsca w szafach na pochowanie ubrań i innych rzeczy.

Łazienka – minimalistyczna, z prysznicem.

img_9248 img_9260 img_9261 img_9251 img_9250 img_9252 img_9253 img_9255 img_9257 img_8746

Całe mieszkanie super czyste. Jedna z naszych ulubionych miejscówek – zatem polecamy :)

Link do mieszkania na airbnb

Link do zniżki na pierwszą rezerwację (100 zł)

 

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Marysia Wrzesień 27, 2018 at 4:00 pm

  I znów zdjęcia zapierające dech w piersiach!
  Z chęcią bym tam pojechała, ale nie dostanę teraz urlopu 😂

 • Reply KateBig Grudzień 18, 2018 at 9:25 am

  Hi. I have checked your martynadamska.com and i see you’ve got some duplicate content so probably it is the
  reason that you don’t rank hi in google. But you can fix this issue fast.
  There is a tool that rewrites content like human, just search in google:
  miftolo’s tools

 • Leave a Reply